VEDYBŲ SUTARTIS – PLIUSAI IR 1 MINUSAS
Povedybinė sutartis tai daugybę diskusijų keliantis dokumentas, kurio populiarumas ir paklausa Lietuvoje po truputį vis auga ir įgauna labiau teigiamą reikšmę nei neigiamą. Vakaruose ši praktika yra labai paplitusi ir daugybė jaunavedžių povedybines sutartis pasirašinėja nuolat. Naršant internete ar skaitant kodeksus galime rasti informacijos, kuri teigia, jog povedybinė sutartis, tai dokumentas, kurį pasirašo sutuoktiniai po vestuvių. Povedybinė sutartis apsprendžia bendro ir asmeninio turto klausimus, nustato sutuoktinių turtines teises ir pareigas jiems esant susituokus ar nutraukus santuoką. Tokia sutartis sudaroma bendru sutuoktinių nutarimų. Tačiau, kai kurias sutuoktinių poras ši sutartis išties neramina ir kelia daugybę klausimų. Taigi, ar reikėtų pasirašyti povedybinę sutartį?
Apsaugo šeimą nuo bankroto
Povedybinės sutarties sudarymas gali būti išties labai naudingas. Žinoma, kiekviena santuoka yra skirtinga, o tokios sutartys pasirašomos dėl tam tikrų priežasčių, tačiau yra tam tikri gyvenimiški atvejai, kuomet povedybinė sutartis atrodo tiesiog labai apgalvotas sprendimas. Pateikiame vieną didelį pliusą, kodėl reikėtų pasirašyti povedybinę sutartį.
Jeigu vienas ar kitas sutuoktinis turi savo verslą, dirba darbą, kuriame yra atsakingas už gyvybes, žmonių gelbėjimą ir panašiai, tai tokia sutartis apsaugotų nuo šeimos bankroto. Įsivaizduokite, jog jūsų vyro verslas žlunga dėl nelegalios veiklos, o to pasekoje jo turtas areštuojamas ir kaupiasi tūkstantinės baudos. Tokio scenarijaus atveju būtų areštuojamas tik sutuoktinio turtas, o šeima būtų apsaugota nuo visiško bankroto.
Arba, jeigu vienas sutuoktinių dirba gydytoju ir neišgelbsti gyvybės, o mirusio žmogaus artimieji jį paduoda į teismą ir prisiteisia maksimalų žalos atlyginimą. Tokio scenarijaus atveju, sutartis taip pat apsaugotų šeimą nuo visiško bankroto, kadangi žalos atlyginimas būtų išieškomas tik iš nuteistojo, o ne iš visos šeimos.
Skyrybų atveju išvengsite turto dalybų teismuose
Kitas pliusas pasirašant vedybų sutartį yra nemalonių turto dalybų išvengimas. Žinome, jog dažnai sutuoktinių skyrybos baigiasi didžiuliais pykčiais, turto dalybomis ir teismų slenksčių mynimais. Taigi, tokia sutartis tikrai nuo to apsaugos. Pasirašius povedybinę sutartį jums nereikės vaikščioti po teismus, kurie padalintų jūsų turtą, visos turto dalybos bus aiškios ir sąžiningos, kadangi viskas bus padalinta pagal sutartį, kurią jūs patys sudarėte. Jums nereikės niekam įrodinėt, kuris uždirbote pinigus namui, kurio BMW stovi garaže ir kuris iš tėvų mokės vaikui už mokslą. Visos šios sąlygos gali būti aptartos povedybinėje sutartyje.
Povedybinė sutartis garantuoja saugumo jausmą
Kitas povedybinės sutarties privalumas yra garantuotas saugumas. Ką tai reiškia? Povedybinė sutartis leis jaustis saugiems dėl kito sutuoktinio galimai pridarytų nemalonumų. Jeigu sutuoktinis staiga pradės lošti azartinius žaidimus, antroji pusė galės būti rami, jog jis nepraloš visko ką turi jūsų šeima. Jis praloš tik tą turtą, kurį turi jis pats. Arba, jeigu vienas sutuoktinių sugalvos pasiimti kreditą, paskolą ar kažką panašaus, jums nereikės pergyventi, jog skolos susidarymo atveju jums reikės atsakyti ar juo labiau apmokėti sutuoktinių skolų. Negalime spjauti į šulinį iš kurio gali tekti gerti, visko gyvenime pasitaiko, todėl reikėtų apsvarstyti įvairius likimo vingius.
Ar povedybinė sutartis rodo nepasitikėjimą partneriu?
Tikriausiai galvojote, jog kalbėsime vien tik apie povedybinės sutarties pliusus, tačiau šis dokumentas turi ir minusą – jis pasėja abejones dviejų žmonių santykiuose. Povedybinių sutarčių, tikriausiai, būtų pasirašoma daug daugiau, jeigu ji nesukeltų tam tikrų nesutarimų tarp žmonių. Natūralu, jog toks dokumentas verčia abejoti sutuoktinio pasitikėjimu, tačiau reikėtų galvoti blaiviai ir žvelgti į ateitį. Jeigu tikrai norite pasirašyti povedybinę sutartį reikėtų pasitelkti šaltą protą ir nesivadovauti jausmais, kadangi povedybinės sutarties sudarymas tikrai neprognozuoja skyrybų. Tai dokumentas, leidžiantis apsidrausti ne vienam iš sutuoktinių, tačiau tai dokumentas leidžiantis ramiai gyventi abiems sutuoktiniams, o skyrybų atveju neleis nė vienam likti ant ledo.