VESTUVĖS TAILANDE: asmeninė fotografo patirtis
Fotografas Mantas Pra daug darbavosi Tailande, kur iš arti stebėjo kaip vyksta tiek tradicinės, tiek ir vakarietiškos vestuvės. Profesionalas nusprendė pasidalinti savo įžvalgomis, kurios galbūt kažkam padės planuojant savo vestuves.
„Mano pasidalinta patirtis manau nedaug kuom skiriasi nuo vestuvių kitose užsienio šalyse. Bet tiesiog noriu pasidalinti nauja patirtimi ir kitokiu požiūriu į šią šventę.
Šiais metais tenka darbuotis už Lietuvos ribų ir labai džiaugiuosi, kad galiu suderinti darbą su poilsiu. Norėčiau išsamiau papasakoti apie vestuves Tailande, kaip viskas vyksta, kaip ruošiamasi, kam daugiausiai skiriama dėmesio ir t.t Deja, tai bus pasakojimas apie užsieniečių vestuves, vakarietiško tipo. Teko fotografuoti ir tradicines vestuves, apie jas irgi papasakosiu trumpai.
Ne paslaptis, kad daugelis užsieniečių mėgsta tuoktis egzotinėse šalyse, tai ir nuostabi šventė ir atostogos kartu. Kadangi būnant toli nuo Tailando porai sunku kažką suplanuoti, tai didžioji dalis jų samdosi vestuvių planuotojus, nors ir viešbučiai kartais teikia vestuvių planavimo paslaugas.
Pradėsiu nuo vestuvių planuotojų.
Vestuvių planuotojai:
Vestuvių planuotojai bent jau su kuriais aš dirbu, rūpinasi praktiškai VISKUO. Pradedant: vietos suradimu, fotografais, videografais, transportu, dekoru, apšvietimu, dj‘ais, atlikėjais, apgyvendinimu. Tai nereiškia, kad jie patys viską daro. Jie tiesiog suranda tinkamus žmones ir juos koordinuoja. Pvz: planuotojai samdo gėlių firmas, kurios atvažiavusios paruošia viską vestuvėms, arba samdo apšvietimo kompaniją, kuri paruošia viską tai dienai. Per visą šventės eigą jie koordinuoja visus, sprendžia iškilusias problemas, ir galiausiai viską sutvarko po šventės. Visada dirbama tik su racija, kadangi planuotojų grupė būna apie 4-5 žmonės ir nesvarbu ar šventėje 20 svečių ar 100. Viskas sustyguota kiek tik įmanoma, kad tik jaunavedžiams nereiktų niekuom rūpintis. Jei šventės metu iškyla kokios problemos ar kas nutinka tai yra planuotojų galvos skausmas, jaunavedžiai ar svečiai net neįtraukiami į problemos sprendimą. Pvz. jeigu tortas buvo užsakytas su rožinėmis detalėmis, o „atvažiavo“ papuoštas ryškiai raudonai tai planuotojai iš paskutiniųjų stengiasi ištaisyti šią klaidą, perdėdami kitų spalvų gėles, kaspinus. Čia negali būti pasiteisinimo, kad ne aš kaltas, čia kepykla tokį paruošė. Tu esi planuotojas, tu esi atsakingas už viską, tau buvo patikėtas darbas, tu jį turėjai atlikti tinkamai.
Žinoma, viskas yra ilgai derinama elektroniniu paštu, jaunavedžiai išsako savo pageidavimus. Teko matyti ne vieną jaunavedžių laišką planuotojams. Viskas išdėstyta iki smulkmenų. Pvz: TORTAS turi būti toks, toks ir toks, papuoštas taip, su tokiais akcentais ir dar foto prikabinta, kad planuotojai įsivaizduotų maždaug apie ką eina kalba. ARKA vestuvėms: tokia ir tokia, su tokiais papuošimais, tokiomis gėlėmis ir t.t. Trumpai tariant, jaunavedžiai irgi turi šiek tiek padirbėti, išsamiai aprašant ko tikisi, ko pageidauja, o toliau jau planutojai ieško, rūpinasi, derina viską kas galima, kas negalima taip prieidami bendrą kompromisą.
Taigi, kaip matote didžioji dalis viso darbo gula ant planuotojų pečių. Jei nėra planuotojų, tada visa tai daro viešbutis, t.y viešbutyje dirbantis su vestuvėmis asmuo.
Vestuvių vieta:
Vestuvės vyksta arba viešbutyje, arba viloje. Gan populiaru yra rezervuoti vienai ar kelioms dienoms visą Vilą. Tai didžiulis pastatų kompleksas, kuris priklauso tik jaunavedžiams ir svečiams. Pašaliniai žmonės čia negyvena. Tokio viso komplekso kaina parai +/- 1000$. Turint galvoje, kad čia gali apsistoti nemažai žmonių tai kaina tikrai nedidelė. Dažniausiai tai būna 5-6 milžiniški miegamieji, sporto salė, baseinai bei pati vieta labai gražioje vietoje: ant kalno šlaito, su vaizdu į jūrą.
Jaunavedžiai dažniausiai čia atvyksta likus kelioms dienos iki vestuvių. Iki tol jie būna apsistoję kokiame viešbutyje. Artimiausi draugai, šeimos nariai taip pat apsistoja čia, o jei svečių daugiau jie apsigyvena kitur, bet vestuvių dieną juos atveža mikriukais. Tai yra vienas iš vestuvių planuotojų rūpestis.
Matosi tik maža dalis visos vilos su ceremonijos vieta. Vila ant kalno šlaito su vaizdu į jūrą
Vestuvių diena:
Vestuvių pasiruošimas čia prasideda tik nuo pietų. Kadangi yra užsakyta Vila ar viešbutis tai viskas vyksta vienoje vietoje. Jaunajai nereikia niekur lėkti darytis makiažo ar tvarkytis plaukų. Visi specialistai atvyksta čia. Beto pasiruošimas prasideda ne nuo ankstaus ryto o nuo pietų kažkur. Iki tol jaunasis pvz su draugais linksmai sau turškiasi baseine, gurkšnoja alų. Jaunoji irgi atsipalaidavusi bendrauja su svečiais.
Būtent prieš pietus atvyksta visa planuotojų komanda, gėlių firma, apšvietimas, „muzika“ ir t.t.t ir ruošiasi šventei. Visa tai netrukdo nei jaunavedžiams nei dirbantiesiems nors visi vieni kitus nuolat mato. Jaunavedžiai mato kaip puošiama ceremonijos vieta, ruošiamasi vakarui.
Man kaip fotografui dažniausiai tenka pradėti darbą nuo 12val. Bet tai nereiškia, kad vos tik atvažiavus iškart puolu fotografuoti. Atvažiavęs aš tiesiog įsilieju į įvykių seką, išvis nesikišu į tos dienos eigą.
Kas liečia make up specialistus tai tik tikri profesionalai sugeba atlikti darbą be priekaištų. Kodėl paminėjau tai? Todėl, kad tiek mums patiems tuokiantis Kuboje tiek netgi čia buvo įvykis, kai nuotaką puošė viešbučio darbuotoja, ko pasekoje buvo daug nusivylimo ašarų, ir situaciją gelbėti iškviesti profesionalai. Tad besituokiantiems užsienyje noriu duoti patarimą: atsargiai naudokitės viešbučio siūlomais makiažo bei plaukų specialistais. Nors tai yra žmonės, kurie galbūt kažką nutuokia apie savo darbą, bet tai toli gražu neprilygsta tikriems profesionalams. Viešbučiai siūlo vestuvių paketus, kuriuose jau yra įskaičiuotos grožio paslaugos bet galiausiai rezultatas nebūna teigiamas. Rimti profesionalai atvykdavo iš Australijos arba tai būdavo kvalifikuoti tajai. Vienas iš naujovių kurią mačiau tai purškiamas po viso makiažo „fiksatorius“ (bijau suklysti įvardindamas bet kiek supratau tai silikoninis), kuris buvo purškiamas specialia mašinėle “airbrush”, kaip, kad purškiamas yra netikras įdegis. Po tokio apipurškimo makiažas laikosi idealiai iki 18valandų, netgi po maudymosi jūroje nenubėga. Drąsiai galima po vandeniu su tokiu tuoktis 😀
Labai gražu žiūrėti kai jaunojo ir pabrolių arba pabrolių apranga yra identiška. Batai, kojinės, kelnės, markškiniai viskas vienoda. Labai gražu.
Jaunojo ir pabrolių apranga
Dekoras:
Labai didelis dėmesys skiriamas ceremonijos vietai bei visam dekorui. Gėlės, gėlės ir dar kartą gėlės. Gyvos, spalvingos, ryškios. Kalnai, jūra gėlių. Prie dekoro dirba apie 5-8 žmonės iš gėlių kompanijos. Masyviomis puokštėmis puošiama visa arka, stalas. Nors pvz rožės nėra idealios būklės, truputį apvytusios bet visame gėlių masyve jos tiesiog skendi savo grožyje.
Kėdės taip pat dekoruojamos gėlėmis, kaspinais, aksesuarais. Viskas išbaigta iki idealumo.
Vyksta pasiruošimas
Svarbiausia detalės
Vestuvių ceremonija:
Ceremonija prasideda jau vakarop. Dažniausiai apie 17val. Iki to laiko nuotaka ruošiasi ir fotografuojamas tik pasiruošimas. Jokių fotosesijų iki ceremonijos nėra.
Pati ceremonija dažniausiai yra vakarietiško stiliaus. Svečiai atvyksta likus valandai ar mažiau iki ceremonijos pradžios. Iki tol stengiamasi, kad niekas nesusitiktų su nuotaka.
Ceremonija trunka apie 30min o ją praveda „Celebrant“, t.y įgaliojimą sutuokti turintis asmuo. Tai gali būti, kad ir viešbučio vadovė.
Vestuvių fotosesija:
Deja vestuvių dieną tokio dalyko kaip ir nėra. Kadangi Tailande temsta labai greit 19val būna jau gili naktis tai netgi norint fotografuoti laiko tam nėra. Ceremonijai pasibaigus padaromos nuotraukos su svečiais, šeima na ir geriausiu atveju 30-45min skiriamos pasifotografuoti su poromis arba dviese. Niekur nevažiuojama, viskas vyksta vienoje vietoje, t.y viešbutyje, viloje arba aplink teritorijoje.
Tikroji vestuvių fotosesija yra daroma keliems mėnesiams ar savaitėms iki vestuvių. Tam skiriama nemažai laiko. Jaunieji pilnai pasiruošia, makiažas, šukusoenos, vestuvinė suknelė ir t.t. Tokiai fotosesijai iš anksto derinama vieta, ar kelios vietos. Be galo patiko man tokia idėja. Nes vestuvių dieną nereikia lakstyti, sukti galvos kaip visur suspėti ir kaip dar spėti pasidaryti fotosesiją.
Fotosesija daroma kelias dienas, savaites arba mėnesius prieš vestuves
Vakarinė dalis:
Vakarinė dalis, t.y vakarienė prasideda apie 19val. Iki to laiko ceremonijos vieta yra sutvarkoma, išnešamos kėdės ir sustatomi, padekoruojami stalai. Vėlgi, kaip minėjau stalo dekorui skiriamas ypatingas dėmesys. Gėlės, žvakės, aksesuarai. Ant stalo nededama jokio maisto, jokių gėrimų, jokių užkandžių. Tiesiog stalas paserviruojamas taurėmis ir įrankiais.
Atskiras gėrimų baras yra netoliese, kuriame visada „dirba“ barmenas.
Stalo dekoras
Atėjus vakarienės laikui visi svečiai prašomi užimti savo vietas. Galiausiai oficialiai pristatomi jaunavedžiai. Vakarienės metu maistas yra atnešamas jau suporcionuotas. Pirma užkandis poto pagrindinis patiekalas ir galiausiai desertas. Stalas visada išlieka minimaliai apkrautas. Vakarienė trunka apie 1-1,5val.
Po vakarienės prasideda „Speech“ (Kalba). Kas sakys kalbą yra susitariama jau prieš kelias savaites ar dienas. Iš 20 svečių kalbą paskiriami sakyti 3-5 žmonės. Dažniausiai vyriausias pabrolys, keli šeimos nariai, geriausi draugai. Žmonės iš anksto žino ir pasiruošia. Kalba trunka kartais 10min kartais visą valandą. Nors tam ilgai ruošiamasi bet kalba būna natūrali, iš širdies, neretai daugelis nubraukia ašarą. Prisimenamos geriausios gyvenimo akimirkos, išgyvenimai.
Galiausiai įvežamas tortas, vyksta torto pjovimas bei pirmasis šokis. Jaunoji jau būna persirengusi kita suknele. Pirmasis šokis kaip nekeista tai nėra savo šokinių sugebėjimų demonstravimas. Niekas net nesuka galvos dėl to. Tai net nebūna šokis, o apsikabinus palingavimas. Kaip aš sakau, tuo metu šoka jaunųjų jausmai, emocijos. Labai gražus reginys.
Jausmų šokis
Po visko prasideda šokiai su Dj arba muzikantais. Bet tai trunka 1-2valandas. Ir VISKAS. Šventė baigiasi. Visi žino, kad šventė baigsis 23-24valandą. Stalai pradedami nukraustinėti, išrenkamos visos dekoracijos, šviesos. Nors pati vestuvių šventė trunka gan trumpai: ceremonija 17val o visi skirtosi 24val bet tai būna 200proc įgyvendinta šventė ir išpildyti lūkeščiai. Niekas nepasigeria, nenusigeria. Kai kada jaunieji su svečiais vyksta į barą kur daro pratesimą.
Vėlgi paskutiniai išvyksta planuotojai, kurie užtikrina, kad viskas būtų sutvarkyta.
Tradicinės vestuvės Tailande:
Tradicinėse vestuvėse kolkas teko dalyvauti tik kartą. Labai nesigilinau į visus papročius bet galiu papasakoti tiek kiek pats žinau. Visa pradžia kaip ir vakarietiškose vestuvėse tokia pati. Nuotakos ir jaunojo pasiruošimas. Dažniausiai dėl taupumo sumetimų pasipiršimas vyksta tą pačią dieną kaip ir vestuvės. Nuotakai per cereminiją užmaunamas pasipiršimo žiedas.
Norint susituokti pagal šią tradiciją nebūtina būti priėmus budizmą. Daugelis užsieniečių pasirenka tokią ceremoniją. Pradžia: atvyksta vienuoliai. Pora ateina ir atsiklaupia prie jų. Šiaip negalima prie vienuolių būti aukštesniems negu jie patys. T.y turi atsiklaupti, atsitūpti jei nori ko paklausti ar pasišnekėti. Vienuoliai palaimina porą, “sudainuoja” kelias maldas, tuo metu vyniodami siūlus. Paskutinis siūlo galas baigiasi pas vyriausią vienuolį. Poto vyriausiasis patepa kaktą šventintu vandeniu, kurs būna sumaišytas su žvakių vašku, žolelėmis. Galiausiai pora atsidėkoja padovanodama vienuoliams įvairias dovanas (vaistai, maistas), visa tai būna specialiai jau pirkti, supakuota. Galima ir vokelis su pinigais.
Išvykus vienuoliams šiuo atveju mamos uždėjo ant jaunųjų siūlų vainikus, kurie sujungia porą. Kol vainikai uždėti kiekvienas svčias palaimina porą vandeniu, t.y iš specialaus indelio pila vandenį ant jaunųjų sudėtų rankų. Palaiminimą privalo atlikti visi šventėje dalyvaujantys svečiai. Sužadėtuvės gali vykti ir tą pačią dieną, kaip buvo per šią šventę.
Artimiausiu metu planuoju plačiau aprašyti apie vestuvių ypatumus bei mano asmeninę patirtį Tailande. Bent jau man tai visiškai nauja ir visai kitoks potyris.
Jaunųjų palaiminimas
Palaiminimas vandeniu
Visas nuotraukas iš tradicinių vestuvių rasite čia: Noknoi ir Marko
Prabangiausios vestuvės kokias tik teko man regėti:
Keletą savaičių buvau apsistojęs mažame Khanom miestelyje, kuriame gyvena vos keli tūkstančiai gyventojų, kurio nežino net daugelis turistų. Vieną dieną važiuojant pro ligoninės teritoriją, dideliame plote išvydau kažkokius pasiruošimo darbus. Buvo aišku, kad bus kažkokia didelė šventė. Pasiruošimas prasidėjo prieš tris dienas. Netgi paskurinę pasiruošimo dieną nesupratau, kad tai bus vestuvės, nes negalėjau patikėti, kad taip įmanoma ruoštis joms. Galvojau, gal tai kokia vestuvių paroda, bet buvo keista, kad tokiame “kaimelyje” tai gali vykti. Visdėlto tai buvo vestuvės.
Iškart pabrėšiu, kad tai labai pasiturinčių žmonių vestuvės. Jose dalyvavo virš 2000 svečių. Šventės vieta skendo gyvų gėlių jūroje, pasakiško grožio dekoracijos, visi akcentai apgalvoti iki smulkmenų. Nekalbant jau apie 7 aukštų, žmogaus dydžio tortą, garsius atlikėjus, policijos apsaugą.
Visą šventės vietą puošė didžiulės poros priešvestuvinės fotosesijos nuotraukos. Azijos šalyse yra įprasta priešvestuvinę fotosesiją (su vestuvine suknele, šukuosena, kaip ir per vestuves) pasidaryti prieš vestuves, gal net pusmetį prieš. O vestuvių dieną tiesiog oficialiai fotografuotis su svečiais, savęs daugiau nebevarginant fotosesijomis.
Neskaičiuojant kitų pinigų, šventė buvo kažkas tokio. Tiesiog pritrūkau žodžių išreikšti kaip viskas buvo gražu.
Gėlių fontanas
Gėlių gatvė
Gėlių scena
Reziume:
Nesvarbu kur vyksta vestuvės, svarbiausia, kad tai būtų Jūsų šventė.